bolei sto prokrimatiko guro champions league olumpiakos

Στο β΄ προκριματικό γύρο του Champions League ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στο β΄ προκριματικό γύρο του Champions League χωρίς να… ιδρώσει. Ο πρωταθλητής Ελλάδας νίκησε με χαρακτηριστική άνεση και στον δεύτερο αγώνα, επίσης με 3-0 την νταμπλούχο Βοσνίας Μλάντοστ Μπρτσκο στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» και πέρασε χωρίς την παραμικρή απώλεια.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας θα περιμένει την Πέμπτη (14/10) να μάθει τον αντίπαλο που θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο, ο οποίος θα προκύψει από το ζευγάρι Γκρατς (Αυστρία)- Κομάρνο (Σλοβακία). Οι Σλοβάκοι έχουν το προβάδισμα καθώς επικράτησαν με 3-0 στο πρώτο παιχνίδι.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς με 12 πόντους (αναδείχθηκε ΜVP) και ακολούθησαν οι Πάβλε Πέριτς και Άλεν Παγένκ που σημείωσαν από 11 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αποφασιστικά κι έφτασε άνετα στο 23-16. Ο Ζουπάνη με επίθεση στη διαγώνιο έφερε σετ μπολ, με τον Μιγιαήλοβιτς να σημειώνει το 25-16 για το 1-0. Το 2ο σετ ήταν πιο ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 10-7 αλλά οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στη διεκδίκηση του σετ, μειώνοντας σε 19-18 στη συνέχεια.

Στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός παρέμεινε συγκεντρωμένος πήγε στο 22-18 με τον Πάβλε Πέριτς και διατήρησε το προβάδισμα για το 25-21 που του εξασφάλισε την πρόκριση, φτάνοντας στο 2-0 στα σετ σε 48 λεπτά, καθώς ακόμη και με νίκη η Μπρστκο είχε πια αποκλειστεί λόγω του 0-3 στον πρώτο αγώνα.