moirasia ntermpi thessalonikis

Μοιρασιά στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον Άρη και τον ΠΑΟΚ. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο πορτιέρε των ”ασπρόμαυρων”, Ντομινίκ Κοτάρσκι, ο οποίος έκανε σπουδαίες επεμβάσεις, με κορυφαία εκείνη στο πέναλτι του Γκρέι.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να προσέχουν αρκετά τα μετόπισθεν, να μην παίρνουν πολλά ρίσκα και να προσπαθούν να πάρουν έλεγχο του ματς. Δύναμη, ένταση και πάθος ήταν τα βασικά συστατικά της αναμέτρησης. Οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν λιγοστές. Ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 27′ με την κεφαλιά του Αουγκούστο να περνά άουτ ενώ στο 35′ ο Άρης είδε τον Μαντσίνι να πιάνει πολύ καλό σουτ από απόσταση και τον Κοτάρσκι να διώχνει σε κόρνερ.

Το δεύτερο μέρος, πάντως, ξεκίνησε με καταιγιστικό ρυθμό, ευκαιρίες, μεγάλες αποκρούσεις. Στο 49′ ο Κουέστα έδιωξε την προσπάθεια του Τόμας ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Άρης κέρδισε πέναλτι από ανατροπή του Κουλιεράκη στον Εμπακατά. Ο Κοτάρσκι μπλόκαρε την εκτέλεση του Γκρέι και κράτησε το μηδέν. Ο Κροάτης τερματοφύλακας έκανε ακόμη μία σπουδαία επέμβαση στο 54′, όταν έδιωξε το πλασέ του Μανού Γκαρθία.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, οι ”κίτρινοι” είχαν μια ανούσια κατοχή της μπάλας,  και χωρίς να δημιουργηθεί κάποια άλλη μεγάλη ευκαιρία το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε. Ένα φινάλε το οποίο σημαδεύτηκε από δύο κόκκινες κάρτες. Μία στον Νταμπό του Άρη και μία στον Ελ Καντουρί του ΠΑΟΚ μετά από έντονες αψιμαχίες στον αγωνιστικό χώρο.