i ael apekleise pas giannina kupello

Η ΑΕΛ απέκλεισε τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Κύπελλο

Η 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας ξεκίνησε με δύο εκπλήξεις, καθώς δύο από τις καλύτερες επαρχιακές ομάδες της ανώτατης επαγγελματικής κατηγορίας έμειναν νωρίς-νωρίς εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.

Η αρχή έγινε μερικές ώρες νωρίτερα, με τον Λεβαδειακό να αποκλείει τον ΠΑΣ Γιάννινα, για να πάρει τη… σκυτάλη στη συνέχεια η ΑΕΛ που άφησε εκτός τον ΠΑΣ Γιάννινα, επικρατώντας στα πέναλτι με 3-1, αφού κανονική διάρκεια και παράταση ολοκληρώθηκαν 1-1, σκορ που διαμορφώθηκε επίσης από δύο πέναλτι.

Στην εκκίνηση του β΄ ημιχρόνου καταγράφηκε η φάση που «σημάδεψε» τον αγώνα: στο 47΄ από κεφαλιά του Μπέρτου ο Όγκμποε έπιασε το σουτ με τη μία, με την μπάλα να βρίσκει στο πρόσωπο του Γκαρντάβσκι, ο οποίος βρισκόταν πάνω στη γραμμή.

Με υπόδειξη του βοηθού, ωστόσο, ο Τάσος Παπαπέτρου έδειξε τα 11 μέτρα (δεν υπάρχει VAR σε αυτή τη φάση του Κυπέλλου) κι απέβαλλε τον Γερμανό μεσοεπιθετικό, μέσα σε πολύ έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Μαυρίας ευστόχησε από τα 11 βήματα δίνοντας προβάδισμα στην ΑΕΛ, ενώ στο 60΄ ο Ηλιάδης ανέτρεψε τον Περέα στην περιοχή και το νέο πέναλτι, στην απέναντι περιοχή αυτή τη φορά, μετέτρεψε σε γκολ ο Κάργας ισοφαρίζοντας.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο ΠΑΣ ήταν πιο απειλητικός με τις ευκαιρίες των Σάλιακα (95΄) και Σνάιντερ (120΄), όμως και στις δύο περιπτώσεις ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε.

Στα πέναλτι οι παίκτες της ΑΕΛ ήταν πιο ψύχραιμοι από τα 11 μέτρα (3/4 εύστοχα), την ώρα που οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ Γιάννινα αστόχησαν τρεις φορές (Κάργας και Παντελάκης σούταραν άουτ), με τον Κολομπίνο να «σφραγίζει» την πρόκριση των «βυσσινί» από την άσπρη βούλα.

Για την ομάδα της Λάρισας ευστόχησαν επίσης οι Ακούνια, Ηλιάδης (ο Λοντίγκιν απέκρουσε το χτύπημα του Μπέρτου), ενώ μιοναδικός εύστοχος από τους Γιαννιώτες ήταν ο Πέερσμαν, αφού η αρχική εκτέλεση του Σάλιακα κατέληξε στο δοκάρι.