anastasi aek ari thessaloniki

«Ανάσταση» ΑΕΚ, 3-1 τον Άρη στη Θεσσαλονίκη

Η ΑΕΚ είχε πολλά προβλήματα, προερχόταν από τέσσερις συνεχείς ήττες, η κατάσταση κάθε άλλο παρά ιδανική ήταν στην Ένωση, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο έφυγαν νικητές με 3-1 από το «Κλεάνθης Βικελίδης» επί του δεύτερου Άρη, για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς στο 9ο λεπτό ο Ρόουζ ανέτρεψε τον Λόπες και ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1. Ακολούθησαν ένα άστοχο σουτ του Σαντέ Σίλβα (20΄) κι ένα αδύναμο του Τάνκοβιτς (27΄), για να φτάσουμε στο 28ο λεπτό.

Στο σημείο εκείνο, από εκτέλεση φάουλ του Άρη η ΑΕΚ ξεδίπλωσε υποδειγματικά την αντεπίθεση, ο Ανσαριφάρντ βρήκε τον Σιμάνσκι κι ο Πολωνός για να σιγουρέψει το γκολ έδωσε στον Βασιλαντωνόπουλο για το 0-2, σε κενή εστία.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο μοιραίος σε αυτό το παιχνίδι Ρόουζ υπέπεσε και σε δεύτερο πέναλτι, όταν αρχικά απομάκρυνε την μπάλα, αλλά στην εξέλιξη της φάσης βρήκε στο καλάμι τον Γαλανόπουλο και μετά την υπόδειξη του VAR καταλογίστηκε η παράβαση που απέφερε το 0-3, με σκόρερ από τα 11 βήματα τον Ανσαριφάρντ.

Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο. Ένα σουτ του Μπερτόλιο έδιωξε σε κόρνερ ο Τσιντώντας στο 52΄, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαντσίνι, ο οποίος ήταν αποδέκτης του συνδυασμού των Σίλβα, Μάνου δεν άφησε περιθώριο στον τερματοφύλακα της ΑΕΚ και μείωσε στο τελικό 1-3.

Η Ένωση, ωστόσο, ήταν αυτή που έφτασε στη συνέχεια πιο κοντά σε ένα τέταρτο γκολ, ωστόσο ο Κουέστα σταμάτησε σε δυο τετ α τετ τους Ανσαριφάρντ στο 62ο και Σιμάνσκι στο 79ο λεπτό.

Το 3-1 έμεινε ως τη λήξη και η ΑΕΚ, που επέστρεψε στις νίκες, μείωσε στους τρεις βαθμούς τη διαφορά της από τη δεύτερη θέση, παρά τις πολλές απουσίες της.